Biges, Denizli Akıllı Şehir Projesini Tamamlayarak Teslim Etti

Denizli Akıllı Şehir Projesi tamamlandı

Biges ile Denizli Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan sözleşme ile yapımına başlanan ve diğer illere de örnek teşkil edebilecek bu projenin tamamlanması ile “UKOME” içerisinde kurulan trafik kontrol merkezinde, Belediye yetki ve sorumluluk alanı içinde bulunan kent içi ulaşım ağı daha verimli, etkin ve planlı olarak yönetilmeye başlandı.

Projenin birinci fazında, Denizli çözüm ortağımız Tekobel Teknoloji ile birlikte, şehrin kavşak ve ana arterlerine, ulaşım ağına ait verilerin kaydedilmesi ve raporlanması amacı ile endüktif asfalt altı sensörler, Surveon 360 derece görüş açısı sağlayan kamera sistemi, Bullwark RFID okuyucular ve Denizli plakalı araçlara takılan Bullwark RFID etiketler kullanılmaya başlandı. Bu cihazlardan elde edilen kent içi trafik hareketleri ve kavşak yoğunlukları ile ilgili veriler kaydedilmeye başlandı.

Buna ilave olarak ikinci fazda, trafik kurallarının ihlal edilmesini engellemek, sürücü kaynaklı trafik sıkışıklıklarının engellenmesi ve sürücü-yolcu güvenliğini sağlamak amacı ile kent merkezinde hizmet vermekte olan tüm minibüs ve servis araçlarına Bullwark Mobil kayıt cihazları, Bullwark HD Güvenlik kameraları, GPS takip, Biges365 alarm panik buton uygulaması, uzaktan izleme ve denetim sistemi kuruldu.

Minibüs ve servis araçlarına takılan Acil Durum Butonu uygulaması ile de, toplu taşıma araçlarında kaza, gasp, hırsızlık, acil sağlık sorunları gibi olay sinyallerinin, 7/24 Biges 365 Alarm Merkezinden takip edilerek ilgili birimler tarafından müdahale edilmesi sağlanacak.

Proje kapsamında geliştirilen "Biges Okul Yolu" uygulaması ile okul servisleri ile seyahat eden öğrencilerin velileri, çocuklarının durumunu cep telefonlarından takip edebilecek. Seyahate başlayan servisin kaç dakika sonra öğrenciyi alma noktasında olacağı, okula varış-dönüş bilgilerini anlık bildirim olarak alabilecekler. Böylece çocuklarının özellikle soğuk hava şartlarında servis beklemesinin önüne geçilecek, çocukları alma noktalarında beklemeden kaynaklı trafik sıkışıklığı engellenecek, çocukların güvenli bir şekilde ev veya okula teslim edildiğinden veliler anlık olarak haberdar olacaklar.

Bu kapsamda, Türkiye’de bir ilk olan projeye imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesine, Denizli Şoförler ve Otomobilciler Odasına, Denizli Servis Araçları İşletmeleri Esnaf Odasına, projelendirme aşamasında katkı sağlayan, Ar-Ge süreçlerini yürüten, sistem entegrasyon ve süpervizörlük hizmetlerini sağlayan Biges çalışanlarına ve yüzlerce araca montaj ve devreye alma hizmeti veren Biges Çözüm Ortaklarımıza ve desteklerinden dolayı Tekobel Teknoloji ailesine sonsuz teşekkür ederiz.