Türkiye'nin En Büyük Akıllı Şehir Projesine Biges İmzası

Türkiye'nin En Büyük Akıllı Şehir Projesine Biges İmzası
Biges ve Denizli Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan anlaşma ile Türkiye’deki 81 ile örnek teşkil edecek bir proje hayata geçiyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluk alanı içerisinde bulunan kent içi ulaşım ağının daha verimli, etkin, planlı ve sürdürülebilir olarak yönetilmesi amacıyla kurulacak olan sistemin idaresi, kurulacak olan büyük bir trafik kontrol merkezi ile sağlanacak.

Temel hedefi, sürücü ve yolcu güvenliğini sağlamak, daha konforlu bir şehir yaratmak olan proje ile kent merkezinde hizmet vermekte olan 150 otobüs, 763 minibüs ve 1203 servis aracına takip, izleme ve denetim sistemi kurulacak. İlk kez bu kadar kapsamlı olarak kurulacak olan Acil Durum Butonu uygulaması ile toplu taşıma araçlarında meydana gelebilecek kaza, tartışma, acil sağlık sorunu gibi istenmeyen durumların önüne geçilebilecek. Biri yolcu diğeri sürücü tarafına yerleştirilecek acil durum butonuna basıldığı anda alarm merkezine sinyal gidecek ve araç içerisine telefonla bağlanılacak. Acil durum teyidinden sonra olayla ilgili acil müdahale birimi araç mahalline yönlendirilebilecek. Ayrıca anne-babalar, servis araçlarıyla seyahat eden çocukları hakkında anlık bilgiye internet üzerinden anında ulaşabilecek.

Aynı zamanda araçların hareketlerini gerçek zamanlı olarak GPS sistemi ile canlı izlenebilir ve kaydediliyor olacak. Böylelikle kent içi toplu taşıma sisteminin etkin kullanılabilmesi için bir altyapı da oluşturulmuş olacak.

Kent içi ulaşım ağı ile ilgili verilerin kaydedilmesi ve raporlanması amacı ile endüktif asfalt altı sensörler, 360 derece görüş açısı sağlayan kamera sistemi ve RFID okuyucular yerleştirilecek. Denizli iline kayıtlı tüm araçlara dağıtılacak olan RFID etiketler sayesinde de kent içi trafik hareketleri ve kavşak yoğunlukları ile ilgili veriler kaydedilecek. Böylelikle trafik yoğunluk haritaları oluşturulabilecek ve sinyalize kavşakların trafik kontrol merkezinden doğru bir şekilde yönetilmesi sağlanacak. Denizli toplu taşıma ve trafik yönetimini tamamen geleceğin teknolojisine taşıyacak olan bu projenin tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirildi.